Integrovaný záchranný systém (IZS)
Jde o státem garantovaný komplex ochrany bezpečnosti a obrany před mimořádnými událostmi. Integrovaný záchranný systém (IZS) zajišťuje spolupráci mezi záchrannými, pohotovostními a odbornými složkami státní správy. Dále při likvidaci havárií, hromadných neštěstí a katastrof s hromadným výskytem zraněných, postižených, mrtvých, nebo rozsáhlých ekologickým haváriích a těžkých ztrátách na majetku. Garantem celého IZS je Ministerstvo vnitra ČR. Telefonní číslo je 112. Člověk v tísni nemusí přivolávat postupně policii, hasiče a záchrannou službu, jelikož tyto složky pracují společně na tomto čísle. V rámci IZS spolupracují: Hasičské záchranné sbory (HZS) - telefon 150 poskytují technickou pomoc; jsou vybaveny k tomu určenou technikou; mají vycvičené specialisty pro práci ve výškách, v podzemí, ve vodě, v zamořeném prostředí, při požárech, při dopravních nehodách (vozidla první technické pomoci); činnost je řízena operačním střediskem HZS. Zdravotnické záchranné služby (ZZS) - telefon 155; poskytují odbornou lékařskou pomoc - skupiny rychlé zdravotnické pomoci (RZP) - minimálně 2 záchranáři, ve velkém autě, zasahují u lehčích případů - skupiny rychlé lékařské pomoci (RLP) - řídič (záchranář), zdravotní sestra (záchranář) a lékař ve velkém autě, zasahují u život ohrožujících stavů, provádějí transport s dohledem lékaře - skupiny letecké záchranné služby (LZS) - pilot, zdravotní sestra (záchranář), lékař ve vrtulníku; zasahují u nejtěžších případů s potřebou co nejrychlejšího transportu - lékařské služby první pomoci (LSPP) - řidič (záchranář) a lékař v malém autě; v případě nutnosti si mohou přivolat dodatečně druhé velké auto (Rendez-vous systém) - oddíly lékařské pomoci- při katastrofě velkého rozsahu svolá referát okresního úřadu podle stanoveného plánu lékaře primární péče k účasti na záchranné akci; svolání proběhne maximálně do 2 hodin od vziku katastrofy; činnost výjezdových skupin je řízena operačním střediskem okresní, či územní záchranné služby. Policie ČR - telefon 158 zajišťuje oblast mimořádné události před vstupem nepovolaných osob, vykrádáním, drancováním; v případě potřeby zabezpečuje postižené; zajišťuje hladkou průjezdnost záchranných vozidel na příjezdových a odsunových trasách; činnost Policie ČR je řízena operačním střediskem. V případě mimořádné události je zřízeno jedno operační středisko, které řídí veškeré záchranné akce, včetně nasazení sil a prostředků. |
3. Jak správně volat lékařskou pomoc
Jak postupovat při přivolání odborné lékařské pomoci? Z pevné linky vytočíme číslo 155, nebo 112 - tísňové volání (tato služba je zdarma), z mobilního telefonu vytočíme číslo 155, nebo 112 (v telefonu nemusí být SIM karta, nemusíme zadávat PIN kód mobilního telefonu)
Výše uvedená čísla tísňového volání jsou určena pro stavy bezprostředně ohrožující život tj. s ohrožením základních životních funkcí a pro hromadná neštěstí. Při volání mluvíme vždy klidně a srozumitelně. Zodpovíme všechny otázky dispečera a nikdy nezavěšujeme jako první. Vždy sdělujeme tyto informace:
- jméno volajícího
- číslo telefonu, ze kterého voláme (pro případné zpětné volání, upřesnění místa apod.)
- přesný popis místa nehody (popř. nejvhodnější přístupovou cestu). Nevíme-li přesně, je možno vyslat někoho na předem smluvené místo, které osádka ZPP bezpečně najde.
- počet raněných a popis zranění
- je-li zapotřebí technická pomoc (vyproštění, požár, atd.)
- je-li nutné nasazení vrtulníku (rozhodne dispečer), upozorníme na případné nepříznivé povětrnostní podmínky, nemožnost přistání(je zapotřebí rovná plocha s odklonem max. 5 stupňu, alespoň 35x35 m), domluvíme jíné, nejbližší místo přistání.
Postup přivolání při jednom zachránci:
Snažíme se dle možností přivolat na pomoc další osoby. Není-li to možné, pak postupujeme takto:
- je-li postižen dospělý člověk, okamžitě ("call first") volejte telefonem 155 (112) a teprve potom zahájíte KPR nebo jiné úkony první pomoci.
- je-li postiženo dítě mladší osmi let, nejprve provádějte první pomoc (KPR) po dobu 1 minuty a poté rychle volejte ("call fast") telefonem 155 (112) ZZS.
Výjimky, kdy ve všech věkových skupinách je třeba nejprve provádět 1 minutu KPR, poté zavolat ZZS tvoří:
- tonutí a ponoření
- zástava srdeční při traumatu
- předávkování drogami nebo léky
Postup přivolání při dvou a více zachrancích:
Jeden zahájí kardiopulmunální resuscitaci (KPR) a druhý volá ZZS.
Po zavolání ihned pokračujte v poskytování první pomoci až do příjezdu sanitky a předání postiženého odborníkům.